مقوله ی جنگ یکی از اصلی ترین کانون های توجه در رقابت های  انتخاباتی  در آمریکاست.

کاندیداهای ریاست جمهوی ایالات متحده همواره دوئلی نانوشته برای جلب بیش تر حمایت لابی صهیونیست ها داشته اند تا بتوانند به کاخ سفید راه یابند.باراک اوباما و  میت رامنی نیز اخیرا رقابت برای کسب محبوبیت در میان صهیونیست ها را آغاز کرده و در پی کنار زدن رقیب هستند.

در این میان اوباما با مشکل عمده ای روبروست و آن اختلاف نظر با سران رژیم صهیونیستی بر سر حمله به تاسیسات هسته ای جمهوری اسلامی ایران است به طوری که وی در اول می 2012 در پایگاه نظامی بگرام در افغانستان اذعان کرد:

"مردم امریکا از جنگ خسته اند."

اوباما معتقد است به دنبال خروج نیروهای امریکایی از عراق، باید خروج این نیروها از افغانستان نیز تا سال 2014 عملی شود و پس از آن امریکا و ناتو منحصرا بر مبارزه با تروریسم اهتمام ورزند چرا که وی خود را پرچمدار موفقیت ایالات متحده در محدود کردن جنگ می داند.

اما در طرف مقابل، جمهوری خواهان و کاندیدای آن ها میت رامنی، جنگ نظامی با ایران را گریز ناپذیر  دانسته و به همراهی با اسرائیل برای حمله به ایران تاکید می کند.

به همین علت اوباما برای از دست ندادن حمایت صهیونیست ها،مجبور به فرو نشاندن تب حمله به ایران به صورت غیر مستقیم شده و از طریق دوستان مشترک  سعی در منصرف کردن اسرائیل از ورود به جنگ دارد.

یکی از کشورهایی که در برنامه ی حمله ی رژیم صهیونیستی به ایران نقش عمده ای دارد عربستان سعودی است.

"بن کاسپیت" در مقاله‌ای با عنوان "آیا وقتی نوبت به ایران می‌رسد، نتانیاهو و اوباما می‌توانند به هم اعتماد کنند؟" که در پایگاه اینترنتی "المانیتور" منتشر شد می نویسد:

"نیروی هوایی اسرائیل، برای این که بتواند به اهداف خود در ایران برسد، نیاز است هزار و دویست کیلومتر پرواز کرده و بازگردد. صحبت از پروازی به طول 2 هزار و پانصد کیلومتر، بر فراز منطقه‌ای از خاک دشمن است که با پدافند هوایی مرگبار، تحت پوشش قرار گرفته است. البته این امر، گذشته از نیاز این هواپیماها به دو بار سوختگیری هوایی در میانه راه است. گذشته از همه این دردسرها، هواپیماهای اسرائیلی تنها چند دقیقه فرصت دارند که بر فراز اهداف خود پرواز کنند."

 

مهم ترین پایگاهی که می تواند امکان سوخت گیری به هواپیماهای رژیم صهیونیستی دهد، پایگاه نظامی امریکا در عربستان است و استفاده از این پایگاه نیازمند موافقت حکومت عربستان می باشد.

از سوی دیگر دولت عربستان که ساختار امنیتی خود را بر اساس همکاری با امریکا تعریف کرده و به نوعی پیاده کننده ی سیاست های ایالات متحده است،اخیرا با ارسال پیامی به رژیم صهیونیستی  اعلام کرد  به هواپیماهای جنگی اسرائیل اجازه نخواهد از خاک این کشور برای حمله احتمالی به تاسیسات هسته ای ایران ، عبور کنند.

ریاض همچنین در این پیام، تهدید کرده است در صورت ورود هواپیماهای جنگی اسرائیل به آسمان عربستان، با مقابله این کشور روبه رو خواهند شد.

به جرات می توان گفت دعوت ملک عبدالله پادشاه سعودی از محمود احمدی نژاد رئیس جمهور اسلامی ایران و استقبال گرم و صمیمی از وی طبق سناریویی امریکایی – سعودی برای نشان دادن عدم اجماع منطقه ای و هم چنین عملی نبودن طرح حمله به ایران بوده است.

سناریویی که از تلاش غیر مستقیم باراک اوباما برای منصرف کردن رژیم صهیونیستی از حمله به ایران حکایت دارد.

درخواست ملک عبدالله از احمدی نژاد برای قرار گرفتن در کنار وی در اجلاس سران، با توجه به شرایط منطقه و رو در رویی عربستان و ایران در سوریه ، این پیام را به نتانیاهو ارسال داشت که عربستان پازل حمله به تاسیسات هسته ای ایران را کامل نخواهد کرد و اسرائیل برای بهره گیری از توان عربستان حتما باید موافقت امریکا را در دست داشته باشد.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 مرداد 1391    | توسط: غفار    |    | نظرات()